Jaga uudist
Foto: Eesti Vabaõhumuuseumi arhiiv

Laternamatkade ekskursioonidel osaledes saad osa nii meeliköitvast elamusest kui teed ka heateo! Koostöös Eesti Vabaõhumuuseumiga aitavad Laternamatkad.ee taastada Kolga talu aida-lauda-raida, mis hävis süütamise läbi muuseumi õuel 1987. aastal!

Igalt Laternamatkade piletilt, sõltumata matkateemast, suuname 1 euro aida-lauda-rait hoone taastamise fondi. Kui matkateemaks on aga Rocca al Mare, siis läheb heategevusliku eesmärgi jaoks igalt piletilt aga suisa 6 eurot! Lisaks on soovi korral võimalik teha ka vabatahtlikke annetusi.

Kõik annetatud summad lähevad 100% hoone taastamise fondi, puuduvad mistahes kujul kõrvaltasud peale seadustega ette nähtud Eesti Vabariigi maksude.

Aida-lauda-rait on Eesti taluarhitektuuris omanäoline rannarootsipärane lautadest, aitadest, küünidest ja vahelikest ehk varjualustest koosnev pikk ühe katuse alla ehitatud hoonete rivi. Sõltuvalt õue kujust ehitati hoonete rivi kas sirgelt või pööruga, tekitades nõnda tuulte ja võõraste pilkude eest varjatud karjaõue. Kolga talu aida-lauda-rait oli ehitatud 1880. aastail Läku talus Haldi külas Hiiumaal, kust see toodi muuseumi 1974. aastal.

Paraku hävis hoone tules kuritahtliku süütamise tõttu 1987. aastal. Kuna tegu ei olnud ainukordse vandalismiaktiga muuseumis, siis otsustati esialgu hoonet mitte taastada. Tänaseks on möödunud juba ligi 36 aastat ning on aeg see väärtuslik kultuurilooline hoone uuesti püsti aidata!

Esimeste ettevalmistavate töödega on Eesti Vabaõhumuuseumil plaanis alustada juba 2022. aastal. Lõpptulemuseni on plaanis jõuda sõltuvalt rahastuse tempost 2-5 aastaga.

Heategevuslik kampaania kestis perioodil 15.11.2021- 31.12.2022 ning kokku koguti 10 000€.