VALGUSRÄNNAK 2020: Rannarootslased - vähemusrahvus, keda me armastame!

Sügisel, kui õhtud pimedaks on läinud ja lehed langenud, toimub tuhandete õueküünalde paistel peetav valgusrännak. Toome sügisõhtusse soojust ning tunnetame möödunud aegade hingust! Tule ja rända ajas koos meiega ning saa osa muinasjutulisest vaatemängust!

 

MIDA NÄEME JA KUULEME?

Ei ole saladus, et eestlased suhtuvad võõrastesse rahvastesse ja nende kultuuri suure ettevaatusega ega võta neid kergelt omaks. Ometi on siin üks suur erand - Rannarootslased! Nendest räägime alati hea sõnaga ning avaldame suisa kahetsust, et see 700 aastat Eestimaal vastu pidanud rahvakild II Maailmasõja keerises hääbus. Veelgi enam, kui vaid saaks, siis teeksime neile vast veel tänagi siin väikeses riigis ruumi! Valgusrännakul 2020 heidamegi pilgu Rannarootslaste elule, saatusele ja asualale ning mõistagi teeme seda erinevate vaatenurkade alt: 

  • Rannarootslased - kes nad sellised olid, kust nad tuli ja millist elu nad elasid? Miks nad olid eestlastega võrreldes eristaatuses ning mille poolest nende elu ja tavad kohalikest erinesid? Miks tunneme uhkust, et nad suutsid 700 aastat Eestis elades oma keele ja kultuuri säilitada, samal ajal kui eeldame, et eestivenelased peaksid ühe inimpõlve jooksul eestistuma?
  • Meteoriidid ja maavärinad - Rannarootslaste põline asuala, Dirhami kant lummab imekaunite rannamännikute ja silmapiirini laiuvate liivarandadega! Lisaks on tegu paigaga, mis on olnud tunnistajaks mitmele loodusimele. Just seal kandis asus Eesti kõigi aegade tugevaima maavärina epitsenter ning asub Eesti suurim meteoriidikraater Neugrundi! Uurime ja mõtiskleme sealse kauni loodus üle ning saame teada, kas see maavärvin oli ikka looduslik nähtus või hoopis Nõukogude armee kätetöö?
  • Elu Nõukogude piiritsoonis - palju on räägitud Nõukogude armeest. Kuid pea sama suure jälje on oma tegevusega maha jätnud ka piirivalve. Oleme juba unustanud, et kõigest 30 aastat tagasi oli Dirhamisse sõitmiseks vaja eriluba, sest piirkond oli suletud piiritsoon. Ometi elas ka seal kohalik rahvas, kes pidi kohanema piiritsooni nõuetega. Lahkame eluolu piiritsoonis nii kohalike elanike kui ka toona piiri valvanud piirivalvurite mälestuste läbi.

 

KUS JA MILLAL?

  • Valgusarännak 2020 toimub 31.oktoobril alguse ja lõpuga Dirhami Kalakohviku juures. Rännak toimub kahes grupis, millest esimene stardib kell 17:00 ja teine kell 19:30. 
  • Rada koosneb ca 7km pikkusest ringist, mis läbitakse giidi juhtimisel, jutu saatel. Kõnnitakse rahulikus, ent siiski reipas tempos ühes kolonnis. Ajaliselt võtab kogu üritus aega kuni 2,5 tundi.

 

PILTE EELMISELT VALGUSRÄNNAKULT!

PALJU ON OSALUSTASU JA MIDA SEE SISALDAB?

Osalustasu sisaldab laterna kasutamist, ettevalmistatud rada koos küünaldega kaunistatud rajalõikudega, matkajuhi / giiditeenust koos raadiosidevahenditega, lugusid piirkonna ajaloost, üllatusi rajal ning teed, saiakesi ja meeleolumuusikat küünlavalgel matka lõpppunktis!

Matkagrupi osalejate arv on piiratud 200 inimega - ära maga maha, kustumatust elamusest saavad osa vaid kiiremad registreerujad!

Valgusrännak 2020 matkapiletid
Sooduspilet 20€ mõlema matkagrupi 50 esimest piletit
Tavapilet 25€ kõik ülejäänud piletid

Kohapeal registreerimine toimub ainult vabade kohtade olemasolu korral. Kohapeal liitumise soovi korral täpsustage vabade  kohtade olemasolu enne matka algust telefonil 53422196

 

Kalender ja registreerimine

31.10
17:00
VALGUSRÄNNAK - Dirhami ja kadunud Rannarootslaste radadel! (kell 17.00)★ Vabu kohti 0
31.10
19:30
VALGUSRÄNNAK - Dirhami ja kadunud Rannarootslaste radadel! (kell 19.30)★ Vabu kohti 0

 

TÄHTIS TEADA:

Sooritatud registreerimist pole võimalik tühistada ega asendada järgmisele matkale registreerimisega - osalustasu ei tagastata sõltumata osalemata jätmise põhjusest! Küll aga on võimalik oma registreering edasi anda sõbrale või tuttavale. 

Ajastutruu tunde ja efekti saavutamiseks on matkal keelatud kasutada taskulampe ja muid elektrivalguse allikaid - valgust saame vaide elava tulega korraldaja poolt antud tormilaternatest.

Matkal liigume nii teedel, metsaradadel kui avamaastikul. Soovitame matkale tulles valida ilmastikule vastavad riided ja jalanõud!